Bütün güzel masallar gibi Yaradan’ ın adıyla başlar hikâyemiz.
 
Heybetli, dağ gibi bir adam Zekeriya bir civanın hikâyesini anlatmaktadır etrafındaki çocuklara. Bu hikaye, başına ne hal geldiyse, aklı başından alınmış, ağzı dili lal olmuş, baktığını başka gören, duyduğunu başka duyan Ulak İbrahim’in hikayesidir.
 
Zekeriya köy köy dolaşıp Ulak İbrahim’in hikâyesini anlatan bir gezgindir. Anlatmalıdır ki başka çocuklar da bilsin bellesin Ulak İbrahim’in hikâyesini. Masalla gerçeğin buluştuğu noktada cesaretin dilidir Ulak İbrahim. Ulak İbrahim anlatılmalıdır ki yaşasın… yaşasın ki Zekeriya’nın yüreğindeki acı soğusun. Zekeriya sadece çocuklara anlatır bu hikâyeyi, saflığı bozulmasın diye, kendi de bir zamanlar masallara inanan bir çocuktu diye.
 
Zekeriya, yeni geldiği, dünyanın tüm günahlarını kendine yük etmiş bu köyde hikâyeyi anlatmasıyla birlikte engellenemez bir devrime neden olur. Sessizlik dile gelir, karanlık aydınlığa bürünür, özü sözü birlik, Ulak İbrahim diye gözükür ve Ulak İbrahim’in gelip bir gün kendilerini kurtaracağına inananlar beklemeye başlar.
 
En derin kuyudan daha derindeydiler.
En karanlık kalpten daha siyahtılar.
Hiç umut yoktu.
 
Ve bir gün, heybesinde sırlarla, uzak bir diyardan
“O” geldi. Onlara sevmeyi, inanmayı ve cesareti anlattı.

İnananlar beklediler, çünkü biri daha gelecekti.

Filmi izlemek için tıklayın; https://youtu.be/-whyr3rHcmQ

 
Yönetmen : Çağan Irmak
Senaryo : Çağan Irmak
Vizyon Tarihi : 25 Ocak 2008
Oyuncular : Çetin Tekindor, Hümeyra, Yetkin Dikinciler, Şerif Sezer, Kaya Akkaya, Melis Birkan, Feride Çetin, Şener Kökkaya, Mahir İpek, Mahmut Gökgöz, Selda Özer, Zuhal Gencer Erkaya, Rıza Kocaoğlu, Ümit Çırak, Timur Acar, Deniz Kurtoğlu, Güvenç Dağüstün, Çağlar Yiğitoğulları, Ömer Turat, Muzaffer Demirel, Engin Benli, Özlem Aktaş, Engin Alpateş, Hilmi Özçelik, Haki Bikici, Aslı Öner, Fatma Edizer, Ahmet Yükselor
VE Yüksel Aksu – Cemal Hünal – Füsun Kostak