Türkler Çıldırmış Olmalı 2 – Mavi Vatan
(2023)

Yapımcılığını Şükrü Avşar’ın üstlendiği, senarist ve yönetmen koltuğundan Murat Aslan’ın yer aldığı, oyuncu kadrosunda ise Ömer Başdoğan (Nalet Bebe), İnan Ulaş Torun, Sadi Celil Cengiz, Bülent Çolak, Yeşim Salkım, Burhan Öcal, Kadir Çöpdemir, Peker Açıkalın, Zehra Yılmaz, Elif Güçkıran, Tutku Aygan, Gökçen Gökçebağ, Atilla Olgaç ve Halil İbrahim Kalaycıoğlu’nun rol aldığı Türkler Çıldırmış Olmalı 2 “Mavi Vatan”
 sinemalarda! 🎬

Türkler Çıldırmış Olmalı
(2009)

Türkler Çıldırmış Olmalı

Tür: Komedi
Yönetmen Murat Aslan
Oyuncular: Zeynep Beşerler, Ruhi Sarı, Erdal Tosun
Ülke Türkiye


Türkiye’nin en varlıklı işadamı ailesi ile bir dünya seyahati yapacaktır. Ne yazık ki Güney Afrika açıklarında başlarına talihsiz bir bela gelir. Somalili korsanlar tarafından esir alınırlar. Korsanlar işadamı için Türkiye’den yüklü miktarda fidye istemektedir. Türk Hükümeti de işadamının kurtarılması için askeri bir tim gönderilmesine karar verir. Ancak bir diplomatın önerisi dikkate alınarak uluslararası ilişkilerin hassas dengesi sebebi ile bu iş için resmi bir tim değil de “Her Türk asker doğar” sözünden yola çıkarak yasadışı bir tim oluşturulur. Hükümlülerden oluşan ve şartlı tahliye anlaşması yapılan bu timde; Hanutçuluk yapan dolandırıcı Kuru Kadir, elektronik mühendisi ancak korsan CD basmaktan sabıkalı Korsan Ercüment, sokaklarda büyümüş, tek derdi ünlü bir şarkıcı olmak isteyen, düğün şarkıcısı Kirli Şahin, korkak kumarcı Kadırgalı Sarı Recep, kuru sıkı tabancaların namlularını delerek gerçek tabancaya çevirip satmaktan hüküm giyen Laz Mahmut, Başbakan dahil birçok üst düzey bürokratı dolandıran Mahsun Güler ve uluslararası birçok terör operasyonunu başarı ile yönetmiş ancak bir sebeple hapishaneye düşmüş Albay Mehmet Kara vardır.


Türkler Çıldırmış Olmalı Film Özel Sahneler

Türk filminden geçilmeyen bu dönemde, vizyonda Maskeli Beşler serisinin yönetmeni Murat Aslan’ın, Maskeli Beşler ekibinin çoğunu peşine katarak çektiği iddialı bir yapım var: Türkler Çıldırmış Olmalı!İddialı bir yapım dedim çünkü film 450 kopya ile Türkiye’nin yanı sıra 10 ülkede daha gösterime girdi. Türkiye’nin ilk “yerli” filmi gibi bir komik sloganla çıkış yapan film, afişinde Maskeli Beşler ekibinden oyuncuları sunarak aslında bir çok önyargıyı beraberinde getiriyor.Türkiye’de komedi filmi yapmanın ve bu filmi kabullendirmenin, beğendirmenin zor olduğuna karar verdim nicedir. Evet, seyirci çok acımasız, bunun nedeni acaba zamanında çok başarılı komedyenlerimiz ve kaliteli yapımlarımız olduğu için mi (Zeki&Metin, rahmetli Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit), yoksa kendimizi küçümsemek gibi bir geleneği sürdürdüğümüzden midir nedir, Türkiye’de çekilen çoğu komedi filmi, kalitesi…